2010. június 28., hétfő

A menta is megér egy misét!

Tudtad, hogy egy ókori szerelemnek köszönhetjük e zamatos-illatos fűszernövény létezését? Egy mitológiai történet arról mesél, hogy Pluto, az alvilág istene beleszeretett Minthébe, a gyönyörű nimfába. Pluto féltékeny felesége hatalmas haragra gerjedt és Minthét azonnal gyógynövénnyé változtatta. Pluto nem tudta megmenteni szerelmét, de a növényt finom illattal ruházta fel, és a nimfáról nevezte el.
Azóta a mentának több száz változata terjedt el a világban, és számos felhasználása ismert. Talán Te is a fodormentát és a borsmentát ismered legjobban. Ez a két faj a legelterjedtebb, s szinte minden kertben megtalálható. Ha nálad még nincs, ne késlekedj, mert nagyon hálás növény, rendkívül könnyen kezelhető és gyorsan terjed (télen a lakásban is megél). Ha csak pici teraszod van, egy mutatós cserépbe is ültetheted ezt a hasznos gyógynövényt, hogy élvezni tudd illatát, zamatát és gyógyhatásait.
A menta, mint gyógyító 
Frissít és élénkít a hőségben, a gyomorbántalmak esetén oldja a görcsöket. Télen a megfázás és influenza idejében támogathat a torok fájdalmai és az eldugult orrok ellen, nyáron pedig az allergiások támogatója. Segíti az emésztésed, ha hányingered lenne, ezt is enyhítheted a mentával, sőt a puffadást is megszűnteti. Ha érzékeny az epéd, ihatod a borsmenta teát, vagy csak rágj el egy-két friss levelet. Erősre készített teája csillapítja a fejfájást, erős nyugtató hatású és oldja a stresszt. Menstruációs görcsöknél is segíthet, sőt a mostani szúnyoginvázióban remekül enyhíti a csípések viszketését. Dörzsölj szét egy levelet az ujjaid között és kend be a csípés helyét!
Gyógyteát könnyen készíthetsz belőle: Két teáskanálnyi szárított borsmentát forrázz le 1 csészényi forró vízzel, majd 5-7 perc után szűrd le és már ihatod is. Friss mentával még ízesebb és üdítőbb!
Illóolajat házilag: Vágj apróra 4-5 szál borsmentát (csak a levelét) keverd hozzá 100 ml olajhoz. 3-4 hétig hagyd állni, majd szűrd le. Sötét, légmentesen záródó üvegben tárold hűvösebb helyen. Ha fáj a fejed dörzsöld be vele halántékod, vagy teheted frissítőnek a fürdővizedbe. A nyári hőség idején, esténként, egy kisebb csodával felér egy jó lábfürdő amelybe egy kevés tengeri só is kerül a házi menta olajod mellé.
Inhalálj a borsmentával: 2- 3 teáskanálnyi szárított borsmentát tegyél egy tálba, és önts rá forró vizet. Hajolj fölé, úgy hogy takard be fejed egy törölközővel, majd 10 percig inhalálj. Az allergiás időszakban kitisztítja az orrüregeidet, nátha esetén enyhíti a légúti fertőzést és torokfájást, valamint a bőrödet is felfrissíti. 
A menta, mint finomság
Az ókorban nemcsak Plutóhoz köthetjük a mentát. A történelmi leírások szerint a féktelen lakmározások után az urak friss mentaágat rágcsáltak, hogy serkentsék az emésztésüket, valamint a friss leheletet is biztosították ezzel. Manapság már széles körben használjuk a mentát a konyhában is. Számos finom recept ismeretes, melyből megosztok Veled néhányat.
Mentás joghurt öntet: Vágj apróra egy maréknyi menta levelet, 2 dl hideg joghurthoz keverd hozzá. Facsarj bele egy kis citromlevet, ízesítsd sóval, borssal egy pici fokhagymával. Ez a hűsítő öntet pompás kiegészítője a grillezett csirkemellnek. Vagy használhatod a megszokott mártogatósok helyett tortilla chips és vékony szeletekre vágott friss zöldségek mellé. Felfrissíthetsz vele bármilyen sült burgonyát, vagy rántott zöldségeket.
Hideg mentás-uborka leves (4 fő): Egy nagyobb turmixgépbe dobáld be a következő összetevőket: 1 apróra vágott kígyóuborka, 1-2 kanálnyi picire vágott mentalevél, 1-2 gerezd fokhagyma, reszelt citromhéj, 6-8 dl natúr joghurt, kis kömény, koriander zöld, só, bors, kevéske citromlé. Most dolgozzon a turmixgép! Ha kész az öntetszerű „csodalé”, tedd be a hűtőbe vagy mélyhűtőbe, és hidegen tálald, friss mentával díszítve a forró estéken. Nagy sikere lesz!
Sárgarépa mentával: Hámozz meg és vágj apróra 60-70 dkg sárgarépát, majd főzd 5 percig sós, vegetás vízben. Eközben serpenyőben forrósíts fel egy kis olívaolajat, a lecsepegtetett répát hirtelen pirítsd meg. Sózd, borsozd kedved szerint, tegyél hozzá egy kis vajat, valamint egy csokor apróra vágott mentát. Dolgozd össze, tartsd melegen. Köretként könnyű finomság, de magában is remek fogás egy szelet pirított fokhagymás rozskenyérrel.
Az elmaradhatatlan frissítő – a mentás limonádé: Egy kancsó aljában törj össze néhány menta levelet, tegyél hozzá lime vagy citromlevet, mézet vagy bolondítsd meg lágy barnacukorral, mehet hozzá a jég és a hűvös víz. Ha szereted, a különleges ízeket, még finomabbá teheted fahéjjal, gyömbérrel. Egészségedre!
Mentával színesebb lesz minden ételed, és egészségesebb is, hiszen az emésztésed serkenti, s könnyebb lesz tőle minden vacsora. Te is szerezd be ezt a házi kedvencet a piacon és ültesd el egy színes kaspóba! Nem fogod megbánni!
Egészséget, jókedvet kívánok szeretettel: 
Sándor Szilvi 
Ha a továbbiakban is szeretnél értesülni az újabb egészséggel kapcsolatos bejegyzéseimről, kérlek iratkozz fel hírlevélre. Kérdésed, véleményed van az olvasottakkal kapcsolatban? Itt megírhatod comment formájában.

2010. június 17., csütörtök

HŐSÉG RIADÓ! - NYÁRI KEDVEZMÉNY

HŐSÉG RIADÓ!

1 ÓRÁS HŰSÍTŐ-LAZÍTÓ KEZELÉS

2010. július 31-ig
15 % kedvezményt kapsz
egy általad választott kezelés árából!

Választható kezelések:

Kínai akupresszúrás masszázs (60’)
Különösen stresszben, legyengült immunrendszerrel élők számára ajánlott. A masszázs az akupresszúrás pontokon keresztül megszünteti az energiablokádokat, amelyek gátolják a csí (energia) áramlását, melynek következtében betegségek fejlődnek ki. Az akupresszúrás masszázs után visszaáll az egyenletes energiakeringés. A kínai masszázs könnyű pamut ruhában történik.

Indiai ajurvédikus masszázs (60’)
Lassú, nyugodt, finom mozdulatokkal végzett simító jellegű masszázs, melynek elsődleges célja az izmok ellazítása, a méreganyagok eltávolítása, és a nyirok rendszer beindítása. A kezeléshez használt illóolaj-keverék a bőrön át a szervezetbe jutva fokozza a relaxáló és méregtelenítő hatást.

Lávaköves masszázs (60’)
Felmelegített vulkanikus kövekkel történik a test masszírozása, az akupunktúrás pontok stimulálása. A masszázs alatt születő energia, tisztító és harmonizáló hatású, mely a test-szellem-lélek egységet erősíti.

Frissítő testmasszázs (60’)
A frissítő masszázs európai masszázsfogásokat alkalmazva felfrissíti a szervezetet. Fokozza a vérkeringést, javítja az emésztést, fájdalmat csökkent - pl. stresszes fejfájás -, felgyorsítja a sérülések utáni felépülést, enyhíti az álmatlanságot, fokozza az éberséget, de mindenekelőtt elősegíti a relaxációt és csökkenti a stressz hatását.

Nincs más dolgod, mint kiválasztani a számodra legmegfelelőbb masszázst és élvezni annak jótékony hatását egy nyugalmas órában Sándor Szilvia természetgyógyászati rendelőjében.

Előzetes bejelentkezés szükséges! 
Árlista itt
S Á N D O R   S Z I L V I A természetgyógyász akupresszőr
sandor.szilvia75@gmail.com * www.nekedholfaj.blogspot.com *
* 06-70-343-3-343 * 1136 Budapest, Balzac utca 40/b. *

2010. június 16., szerda

A bodzában nem csak a jó szellem lakik!

Fodrásznál ülve gondolkodtam azon, hogy mi legyen a következő bejegyzésem témája, mikor mellettem egy hölgy egy Bodza nevű kedves kutyusról kezdett mesélni. Bodza, bodza, bodza daráltam magamban, s hirtelen beugrott egy régi kedves emlék és egy íz: nagymamám csodaétel-költeménye. Szinte éreztem, ahogy csiklandozza az orrom a finom palacsintatésztában kisütött bodzavirág különös illata. Majd hirtelen bevillant - mintha a hetekben a virágzó bodza bokrokat láttam sorakozni az utak mentén! Végiggondoltam a bodzával kapcsolatos ismereteimet és úgy gondolom, hogy ez a, fehér virágú és feketébe hajló mélylila gyümölcsöt hozó gyógynövény megér egy misét.

Lássuk, mi mindent tudhatunk a bodzáról! Anno minden vidéki ház udvarában volt bodzabokor, mert úgy tartották, hogy ebben lakik az a jó szellem, aki megvédi a házat és a benne élő családot a tűztől és minden egyéb bajtól. De nem csak a jó szellem védi meg a családot, hanem a bodza bokor minden egyes hihetetlen értékekkel bíró része: fehér virága, termése, kérge, levele. Vegyük sorra őket.

Fehér bodza virág: erős antioxidáns hatással bír, magas a flavonoid tartalma. Ha szeretnéd az immunrendszered erősíteni, vagy épp meghűltél, akkor készíts belőle egy kis teát. Segíteni fog a lázcsillapításban, nyákoldó hatása miatt használhatod természetes köptetőként, valamint székrekedés esetén enyhe hashajtóként is társad lehet.  Méregtelenítő kúrában a vizelethajtó és izzasztó tulajdonságát élvezheted. A gyógyhatása mellett különleges íze és kellemes illata miatt is sokan szeretik. Lássuk, mi mindent varázsolhatsz a virágból:

Frissítő limonádé: Limeból és citromból elkészített limonádédba tegyél egy-két bodzavirágot, s hagyd benne pár órára. (a vastag zöld száraktól szabadítsd meg!) Érdekes muskotály ízt kölcsönöz italodnak, az összes gyógyító hatásával együtt. (Mindezt megteheted egy finom pohár fehér borral is, amelyet szintén muskotályossá varázsol.)
Bodzaszörp: Moss meg 6-7szép letisztított bodzavirágot, tedd kb. 5 l vízbe, mérj ki hozzá 3/4 kg cukrot, 1 doboz citrompótlót, 1 egész szeletelt citromot. Hagyd állni 3-4 napig, majd szűrd le és egy hónapig érleld a hűtődben, vagy egy hűvös pincében. Hűtve, hígítva fogyaszthatod.
Bodzavirág palacsintatésztában: keverd be a kedvenc palacsintatésztád, de hagyd picit sűrűbbre. Mártsd bele a virágot és süsd ki forró olajban! Mikor még forró, szórd meg egy kis fahájjal! Hihetetlen illata és íze van, próbáld ki!
Bodzaecet: Tölts meg egy befőttesüveget megtisztított, frissen szedett bodzavirággal, majd borecettel öntsd teli az üveget. Kb. 2 hétre, napra vagy meleg helyre teheted. Miután leszűröd, kis üvegekbe zárva hosszan használhatod, például halak ízesítésére.
Bodzatej: ha nehezen alszol el, próbáld ki a bodzatejet! Ehhez 1 teáskanál friss vagy szárított bodzavirágot főzz 5 percig 1,5 dl tejben. Melegen fogyaszd el lefekvés előtt egy-két órával.
Fehér bodza levele: A méregtelenítés igen hatékony eszköze. A sötétzöld levelekben keserű- és cserzőanyagok vannak, amelyek segítik a szervezetet abban, hogy kiválassza a mérgező anyagcseretermékeket. Kíméli a vesét, a bőrt, a májat is. A bodzalevelekből teát készíthetsz:

Méregtelenítő tea: 1 teáskanál szárított bodzalevelet forrázz le 1 l vízzel. Hagyd lefedve 15 percig, majd szűrd le. Hashajtó, vizelethajtó, vér- és bőrtisztító hatását élvezd a fogyókúráknál, tisztító napoknál.

Bodza érett bogyója: A bodza érett bogyójából is rengeteg gyógyító finomság készülhet, mindamellett, hogy kiemelkedő vitamin- és energiaforrás. Nagy mennyiségben tartalmaz A-, és B-vitamint, a citrusfélékhez képest kétszeres a C- vitamint tartalma! Gazdag ásványi anyagokban is (magnézium, kálcium, vas és foszfor). Ezeknek köszönhető, hogy remekül csillapítja a köhögést, enyhíti a torokfájást és erősíti az immunrendszered. Tisztítókúrák esetén vértisztító, izzasztó és vizelethajtó hatását élvezheted. Használhatod lázcsillapításra, érfalak megerősítésére, székrekedéskor. Mivel vizelethajtó, ez a tulajdonsága felhasználható magas vérnyomásnál, lábduzzanatoknál. Termésének fájdalomcsillapító hatása van, más gyógynövényekkel kombinálva (borsmenta, kakukkfű) migrénes fejfájások ellen is használhatod.  Ha nyúz a csúz, akkor fogyaszd az ebből készült reuma teát!
A tápanyagokban gazdag bodzabogyót szeptembertől októberig szedheted. Vigyázat! A nyers bodzabogyó mérgező anyagokat is tartalmaz, amelyek csak hő hatására pusztulnak el (pl. amikor teát vagy lekvárt főzöl belőle). Milyen finomságokat készíthetsz belőle?
Bodzabogyó ital immunerősítésre: Önts 2,5 dl vizet egy olyan lábosba, amit nem sajnálsz (mert kicsit megszínezheti), adj hozzá 1 kg bodzabogyót. Forrald fel és főzd 3 percig, s már csak át kell passzíroznod és fogyaszthatod is kihűlés után a levét. Lázcsillapító és nyákoldó hatása is van.
Bodzalekvár: Az érett a lila bogyókat csumázd le, mosd meg és kevés vízzel, ízlés szerinti cukorral, néhány kimagozatlan érett szilvával kb. 2 óra hosszat főzd. Amíg fő, vajban piríts meg pár kanál zsemlemorzsát, majd a már elkészült alaphoz keverd hozzá. Fél óra állás után szitán szűrd át, és hidegen, frissen fogyaszthatod, akár finom sültek mellé , vagy megbolondíthatsz egy kis grillezett camambert sajtot vele.
Bodzabogyó kapribogyó módra: A még éretlen, zöld bodzabogyókat mostanában begyűjtheted (június vége). Egy éjszakára sós vízben pihentesd a bogyókat. Másnap csöpögtesd le és tedd egy üvegbe néhány tárkonyhajtással együtt. Előzőleg felforralt, majd lehűtött borecettel öntsd fel, és zárd le az üveget. Halételek, paradicsomos receptek remek kiegészítője, de tálalás előtt érdemes eltávolítani erős íze miatt.
Bodzalekvár körtével: A leszemezett bodzabogyókat (250 g) moss át, néhány evőkanál vízben 3 percig főzz meg, majd törd át. 1/2 kilónyi körtét is moss meg, és negyedelve 1/4 liter vízben főzz meg, s ezt is törd át. A lekvárokat keverd össze és ízlés szerint édesítsd cukorral, majd főzd együtt még további fél órát. Töltsd ki forró üvegekbe, amelyeket aztán egy nagy pokrócba tekerve pihentesd egy-két napig. Az ily módon kidunsztolt lekvárokat hűvös és sötét helyen tárold.
Bodzamártás (ételízesítő): Fél kiló szemezett, érett bodzabogyót megtisztítva-megmosva tedd egy porcelánedénybe és önts rá fél liter borecetet. Másnap szitán szűrd le. A bogyókat durvára darált borssal, gyömbérgyökérrel vagy szegfűszeggel, fahéjjal, néhány apró fej vöröshagymával és reszelt citromhéjjal ízesítsd, majd 6-8 percig állandó keverés közben főzd át. Lehűlés után szitán törd át, töltsd üvegbe, majd zárd le. Halételek pikáns mártásaihoz nélkülözhetetlen.
Ezek az ínycsiklandó finomságok nem csak a pocakodat tölti meg, hanem felerősíti az immunrendszered, pótolja a vitamin – és ásványi anyag tartalmat a szervezetedben, egy jó bodzalekvár enyhítheti a torokgyulladásod, a meleg napokon felfrissülhetsz egy jó bodza itallal. Válaszd ki a kedvenc recepted, s irány a város széle, a Duna-part, ahol megéri begyűjteni a számodra megfelelő virágot, bogyót, vagy leveleket. Nem csak finomak, hanem egészségesek is! Jó étvágyat!
Egészséget, jókedvet kívánok szeretettel: Sándor Szilvi
Ha a továbbiakban is szeretnél értesülni az újabb egészséggel kapcsolatos bejegyzéseimről, kérlek iratkozz fel hírlevélre. Kérdésed, véleményed van az olvasottakkal kapcsolatban? Itt megírhatod comment formájában.