2011. április 21., csütörtök

Hogyan erősítheted meg egyéni alkatod az Ájurvéda étrenddel?

Ha elvégezted a tesztet (link) és összeszámoltad az egyes típusokra gyűjtött pontjaidat, akkor már Te is tudod, melyik Ájurvéda típusba tartozol. Megismerhetted, hogy az Ájurvéda szemléletmód szerint mi is a Te egyéni alkatod. Szembesülhettél ezen egyéni alkat legfőbb jellemzőivel. Segítséget kaptál ahhoz, hogy milyen tevékenység, sport és munka állhat legközelebb természetedhez.
Szeretnéd tudni, hogy mitől működhetsz még jobban, mely módszerek segítségével élhetsz teljesebb életet, egyéni alkatodnak megfelelően? Tudnod kell, hogy mindenki megtalálhatja azt a tökéletes életmódot, mely segítségével, saját egyéni természetéből a legtöbbet és legjobbat tudja kihozni, elérve így a teljes és egészséges hosszú életet. Tarts velem, s merülj el ismét az Ájurvéda szemléletmód varázslatos, ám de egyszerű és nagyszerű rendszerében!
Ahhoz, hogy egészséges maradhass, az Ájurvéda szerint alapvető egy egészséges étrend és életmód fenntartása. Az Ájurvéda gyógyászatban a megfelelő étrend meghatározása a kezelés rendkívül fontos részét képezi. Úgy tekintenek a szervezetedre, mint az elfogyasztott étrend végtermékére. „Azzá leszel, amit eszel!” – ahogy az ókori Hippokratész is mondta. A szellemi és lelki állapotodat, beállítottságodat és temperamentumod nagyban befolyásolja az általad elfogyasztott étel minősége. Vagyis az étel minősége az alapja a testedben lezajló valamennyi metabolikus folyamatnak (anyagcsere) és ez határozza meg a szervezeted életerejének fokát is.

Ájurvédikus tippek a mindennapi étkezéshez!
  • Az ételt frissen készítsd, és azonnal fogyaszd el.
  • Ételed legyen ízletes és könnyen emészthető.
  • Ne legyen túl sok, sem túl kevés, találd meg a megfelelő mennyiséget.
  • Akkor egyél, amikor éhséget érzel – azaz nem kell feleslegesen csipegetni.
  • Nyugodt tempóban egyél, lassan és sokszor (min. 15-20x) rágd meg ételed, s figyelj a kellemes környezetre is!
  • Evés közben az ételre koncentrálj, ne tereld el figyelmed más irányba (tv, újság, könyv, stb.).
  • Ne igyál folyadékot evés közben! Közvetlen evés előtt vagy evés után kóros hatással van ivás az emésztésedre.
  • Evés után tarts min. 10 perc szünetet.
  • Figyelj az évszakokra és napszakokra, s ennek megfelelően válaszd meg ételeid.
Prakriti szerinti egyéni étrendi tanácsok:
Az étrendedet az egyéni alkatodnak megfelelően kell megválasztani. Ha megérted az 
alkatod, s annak viszonyát a különféle ételek minőségeihez, akkor válik lehetségessé az ennek megfelelő étrend kiválasztása. Számításba kell venned a kiválasztott étel ízét (savanyú, fanyar, édes, sós, keserű) s azt is, hogy könnyen emészthető-e, vagy esetleg nehéz, meleg hatású vagy hidegkeltő, száraz vagy olajos, folyékony vagy szilárd. 

VÁTA típus:
Ha Te váta alkat vagy, segíthet az édes, a sós, a savanyú íz világ, valamint az olajosabb és melegebb hatású, akár nehezebb ételek, abban, hogy egyensúlyi állapotodat megtartsd. Mivel székrekedésre hajlamos vagy, fogyassz több rost dús ételt, például gabonákat: búza, zab, rizsfélék, különösen a barnarizs lesz nyugtató a bélrendszerednek. Káposztaféléket kerüld el, s minden olyan hüvelyest, ami puffasztó hatású. Zöldségféléket ne fogyassz nyersen, kicsit párold meg, vagy hirtelen süsd meg ghi (tisztított vaj) segítségével. Ajánlott a spárga, a cékla, a répa.
Húsok közül a pulyka és a vörös húsok nem ajánlottak, de a halakkal is érdemes csínján bánni. Hüvelyesek közül a csicseriborsó, a szója és a lencse bátran fogyasztható (érdemes mellé köménymagot enni, mert ez csökkenti a puffadás lehetőségét!). Az olajos magvak aranyat érnek a szervezetednek, különösen a mandula. Fűszerekből támogat minden, ami kicsit hevít, felpezsdít: fahéj, gyömbér, kardamom. Viszont elkerülendő a kurkuma, a petrezselyem, és a sáfrány. Édes ízek közül támogat: juharszirup, ananász, nádcukor, ánizs, banán. S ami jó hír, hogy tejtermékekből szinte bármit fogyaszthatsz – csak az arányokra figyelj, hiszen ezen termékek savas hatásúak. Mindig figyelj arra, hogy ételeid ne legyenek hidegek, melegítsd fel azokat (természetesen ne mikróban)!

PITTA típus:
Téged feldob és egyensúlyba hoz minden, ami édes, keserű, esetleg kicsit fanyar. Kedveled és támogatnak a hideg, nehéz és a száraz ételek. Emésztésed gyors, gyakran túlzott, s ezért képes vagy a nehezebb ételeket is könnyedén megemészteni. A gyors emésztés miatt, sokszor érezhetsz éhségérzetet, amire figyelned kell, hiszen nem szabad túl nagy mennyiséget fogyasztanod egyszerre! Hajlamos vagy a savasodásra, ezért fontos a lúgosító étrend. Például mindenféle zöld színű zöldségféle (brokkoli, saláta, cukkini, kelbimbó, kelkáposzta, búzafű, zöldborsó, kivéve spenót). Célszerű kerülnöd a répát, a paradicsomot, a retket. Nincs szükséged meleg, forró ételekre, jobban teszed, ha szobahőmérsékleten, vagy hidegen fogyasztod el ételeidet. Kerüld a melegítő hatású csípős ételeket: chilli, gyömbér, fokhagyma, hagyma. Fűszerezz inkább fanyar, édeskés fűszerekkel: menta, fahéj, koriander.
Rendkívül kevés gyümölcsöt fogyaszthatsz, de azokat is csak teljesen érett állapotban. Ilyen például: alma, körte, szilva, dinnye, narancs, avokádó, ananász, füge. Kerüld el: barackfélék, grapefruit, papaja, banán, eper, meggy, áfonya. Kárpótlásként viszont fogyaszthatsz sok-sok fagylaltot büntetlenül. Bátran fogyaszthatsz tejet, különösen hidegen, tejtermékekből viszont a vajat javasolják, különösen kerülendő a sajt, hiszen ez nagymértékben savasít. Gabonafélék közül az árpa, búza, zab és a fehér rizs támogatja a szervezeted, de ki kell hagynod a kölest, a kukoricát és a barnarizst is. Húsok közül a pulykát és a csirkét érdemes választanod, valamint a rákot. Egyensúlyi állapotodból kilendíthetnek a tenger gyümölcsei és a vörös húsok. Fehérjét pótolhatsz a hüvelyesekből, például mungóbab, csicseriborsó, szója. Olajos magokat ne fogyassz, kivétel a napraforgó- és a tökmag.
Zsiradékként a pitta számára javasolt az olíva-, a szója- és a napraforgóolaj, kerülendő minden állati eredetű zsiradék.

KAPHA típus:
Kaphaként keresd a pikáns, a keserű és a fanyar ízeket, az ételekből a meleg, száraz és serkentő hatásúakat keresd, hiszen ez hoz téged egyensúlyba. Lassú az emésztésed, hajlamos vagy a vizet és a méreganyagokat felszaporítani a testedben. Fel kell éleszteni az emésztésed tüzét, például melegítő és csípős fűszerekkel: chili, fekete bors, gyömbér, fahéj, szegfűszeg. Minden szél- és vízhajtó, valamint zsírbontó ételt és fűszert be kell vetned a könnyed emésztésed érdekében. A nap folyamán több kisebb adagot egyél, mert így könnyebben emészted meg az ételeket. Ételeidet inkább főzd, párold, grillezd, de semmiképp sem olajban süsd. Vátákkal ellentétben nagy mennyiségben ajánlottak a friss és nyers zöldségfélék, melyekből szinte mindent ehetsz, kivéve a bőlevű uborkát, vagy cukkinit. Kaphát támogatja a spárga, a répa, a brokkoli, a kelbimbó, retek, padlizsán és a fokhagyma is, és minden mennyiségben a csíráztatott magok. Sajnos tiltólistán szerepelnek a túl édes és lédús gyümölcsök, pl.: avokádó, mangó, kókusz, banán, őszibarack, narancs, dinnye. Aszalva fogyaszthatsz fügét, szilvát és szőlőt is. Nyersen jöhet az alma, körte, áfonya és a sárgabarack. Gabonák közül válaszd leginkább az árpát, hajdinát, kukoricát, kölest és a rozst, a rizst inkább kerüld el. Tejtermékek nyákosítanak, így kerüld el! Tejet, tojást fogyaszthatsz mértékkel. A csirke, a pulykahús, a garnélarák segíti prakritidet, vadhúsok kis mennyiségben, a vörös húsok pedig kerülendők. Fehérjeforrásként minden hüvelyest fogyaszthatsz, kivéve a szóját. Magvak közül, ugyanúgy, mint a pittáknál maximum a tökmag és a napraforgómag ehető és emészthető számodra. Olajak közül napraforgóolaj, mandula- és kukoricaolaj bír serkentő hatással. Édesség utáni vágyat érdemes csökkenteni, és a cukrot helyettesítsd nyírfacukorral vagy sztíviával.
Olvasd el körültekintően a téged segítő ételek listáját, s próbáld meg ezeknek megfelelően alakítani a bevásárló listádat a jövőben. Érezni fogod a megkönnyebbülést pár hét után, s így tudod, hogy lelkiismeretesen választottál, egyéni alkatod, azaz a Prakritid szerint, s ezzel újabb lépéseket teszel meg azért, hogy egészséges és teljes életet élhess. Gratulálok!

Következő bejegyzésben elérünk az indiai utazásunk utolsó állomásához, ahol megismerkedhetsz a főbb ájurvédikus napirendi tanácsokkal, s tippeket kapsz egyéni alkatodnak megfelelő bőrápoláshoz. Várlak szeretettel az utolsó állomáson is!

Egészséget, jókedvet kívánok szeretettel: Sándor Szilvi Ha a továbbiakban is szeretnél értesülni az újabb egészséggel kapcsolatos bejegyzéseimről, kérlek iratkozz fel hírlevélre. Kérdésed, véleményed van az olvasottakkal kapcsolatban? Itt megírhatod comment formájában.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése